Haber

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binici’den ‘İstanbul’u kuzeye taşıyın’ önerisi

Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan ODTÜ İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Profesör Doktor Barış Binici, depreme hazırlık için ‘seferberlik’ daveti yaptı.

NTV’den Öykü Tüccar’ın haberine göre Binici, “Binalarımızın yaklaşık yüzde 3,5’i ya yıkıldı ya da yıkım kararı alındı. Bunu Türkiye geneline yansıtacak olursak. Türkiye’de can kaybına neden olmasını beklediğimiz bina sayısı 500-600 bin. İlk çözülmesi gereken can kaybının önlenmesidir. için deprem seferberliğine ihtiyaç vardır.uyardı.

Zararın en aza indirilmesi için bilim insanları, kamu, yerel yönetimler ve vatandaşların birlikte çalışması gerektiğini vurgulayan Binici, şöyle konuştu: “Bilimin yapması gereken 20 milyon puan üzerinden bu 500-600 binleri çıkarmaktır. Bunu bulduktan sonra kamu otoritesinin yapması gereken gerekli mali ayağı belirlemek vatandaşa düşer. Vatandaşın istekli olması gerekir.” Bunu yapmak için. Yani bu onun varlığıydı, ancak bu varlığı iyileştirmek için para harcaması gerekebilir.”söz konusu.

Binici, ODTÜ öğretim üyeleri tarafından geliştirilen ve bina içini ayırmadan uygulanan ‘Karbon Polimer Kaplama’ ile binaların güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

İstanbul’da olası bir depremde inşaat sıkışıklığı nedeniyle yaşanabilecek felakete karşı uyarıda bulunan Binici, “Birinci aşamada depremde hayat kurtarmak istiyoruz, yaşanabilir, müdahale edilebilir şehirlere ihtiyacımız var. İstanbul örneğindeki gibi bu mümkün değil. Düşünün bu haliyle arama kurtarma yapılamaz, bir düşünün. zaman ve erişim nedenlerinden dolayı hayatını kaybetmek.”açıklama yaptı

Binici, İstanbul’da bina yıkım veya güçlendirme çalışmaları yapılmadan önce boşaltma işleminin yapılması gerektiğini söyledi.

Binici, “Bence iki proje ele alınmalı. Biri dönüşüm yani şehri olabildiğince kuzeye kaydırıp bölgeyi boşaltmak mümkün değil, ikincisi de burada istihdam yaratmadan mümkün değil. altyapı, vergi indirimleri, çekicilik yaratmak ve şehri biraz boşaltmak. Sonra kötü durumdaki binalara mutlaka tadilat yaptırın. Alternatif lazım”söz konusu.

haberhonaz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu