Ekonomi

Türk Lirası düşüşe devam edecek mi? Ekonomi profesörü Steve Hanke yorumladı

Johns Hopkins Üniversitesi’nden Profesör Steve Hanke, Türk lirasında büyük bir düşüş yaşandığını ve ekonomi yönetimi gerekli adımları atarken bu düşüşün devam edebileceğini söyledi.

TCMB’nin dünkü kararını “biraz geride” olarak değerlendiren Hanke, TCMB Başkanı Erkan ve Maliye Bakanı Şimşek’in açıklamalarının ve attığı adımların tek başına yeterli olmayacağını savundu.

“Para Politikası faiz Oranlarla ilgili değil. Büyüme ve para miktarı ile ilgili.”Hanke, Türkiye’nin para arzındaki yıllık artış oranının yüzde 50 civarında olduğunu dikkate alarak para arzının “çok hızlı büyüdüğünü” söyledi.

Goldman Sachs, faiz artışının, en azından kısa vadede merkez bankasının sıkılaştırma politikası için faize dayalı TCMB likiditesine erişim yerine makroihtiyati tedbirler ve metrik kısıtlamalar merkezli alışılmadık bir çerçeve izlemeyi hedeflediğini gösterdiğini de belirtti.

Ancak analistler, faiz oranına dayalı bir para politikası duruşu olmadan Türkiye’nin mali sistemini istikrara kavuşturmak ve dayanıklılık oluşturmak için bu önlemlere odaklanmanın sınırlı olacağı konusunda uyardılar.

Forex Haber Merkezi

silifke-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu