Haber

Kurtuluş Mahallesi’ne bir park daha kazandırıldı

Nilüfer Belediyesi’nin Kurtuluş Mahallesi’ne yaptığı yeni park merasimle hizmete girdi. 5 bin metrekarelik alanı kapsayan park, koşu yolu, tırmanma duvarı, spor alanı ve oyun alanları ile her yaş kümesinin keyifle vakit geçireceği bir yeşil alan olarak birinci günden mahalle halkını beğenisini topladı.

Nilüfer Belediyesi, kentin süratli gelişen mahallelerinden biri olan Kurtuluş Mahallesi’ne, herkese hitap eden bir park kazandırdı. Toplam 5 bin metrekarelik alanda planlanan ve her yaş kümesinin keyifle vakit geçirebileceği özelliklere sahip olan parkın açılışı merasimle yapıldı.

Açılış merasimine Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, geçmiş devir Nilüfer Belediye Lideri ve Bursa Büyükşehir Belediye Lider adayı Mustafa Bozbey, Kurtuluş Mahalle Muhtarı Mehmet Aydın Saldız ile çok sayıda mahalle muhtarı, çocuklar ve vatandaşlar katıldı.

Açılışta konuşan Kurtuluş Mahalle Muhtarı Mehmet Aydın Saldız, mahallenin muhtaçlık duyduğu parkın hizmete sunulmasından büyük memnunluk duyduklarını belirtti. Kurtuluş Mahallesi’ndeki park sayısının 7’ye ulaştığını söyleyen Saldız, “Bu hizmetler, başkanlarımızın mahallemize verdiği önem ve değerin göstergesidir. Bizlere düşen de, her zaman olduğu gibi parklarımızı korumak, kollamak ve en iyi şekilde kullanmaktır” diye konuştu. Muhtar Saldız, mahalle sakinlerinin, bayanların, çocukların ve olgun gençlerin çeşitli etkinlikler yapabileceği kültürevi talebini de Nilüfer Belediye Lideri Turgay Erdem’e iletti.

Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet de Kurtuluş Mahallesi’ndeki hizmetlerine yenilerini eklemekten memnunluk duyduklarını tabir etti. Bölgeye çok keyifli bir yeşil alan kazandırdıklarını söyleyen Lider Fazilet, “Arazi yapısına uygun şekilde 3 farklı kotta yapılan düzenleme ile mahallemizde; çocuk oyun alanları, dinlenme alanları, dış mekan spor aletleri, tırmanma duvarı ve koşu yolu ile bölge halkının hem sportif, hem sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak bir park düzenlemesi yapmış olduk” dedi.

Bu parkla birlikte Nilüfer’deki park sayısının 362’ye, yürüyüş yolu sayısının 117’ye çıktığını söz eden Lider Fazilet, Kurtuluş Mahallesi’ne bir kültür konutu kazandırmak istediklerini fakat karşılaşılan maniler nedeniyle projenin geciktiğini belirterek şöyle devam etti: “Proje, Balkan Mahallesi ile Kurtuluş Mahallesi hudutlarında kalan bir alanda yapılacak. Bu alan Hazine’ye ilişkin bir alan olduğu için biz takas teklif ettik. Balat Mahallesi’ndeki okul alanını biz Ulusal Eğitim’e verelim karşılığında bu alanda kültür meskeni yapalım istedik. Yaklaşık 1,5 yıl geçti lakin sonuç alınamadı. Maalesef pürüzlerle karşılaşıyoruz. Balat’ta okul, Kurtuluş’ta da kültür konutu yapılacak. Her ikisi de kamu faydasına bir iş. Bunun için vakit geçmesine gerek yok. Muhalefet belediyesi olduğumuz için bize olan bakış açıları maalesef farklı oluyor. Bunun karşılığını da daima bir arada sandıklarda göstereceğimize inanıyorum” dedi.

Geçmiş periyot Nilüfer Belediye Lideri ve CHP Bursa Büyükşehir Belediye Lider Adayı Mustafa Bozbey de yaptığı konuşmada Kurutuluş Mahallesi’ne kazandırılan parkın, Nilüfer’e yakışan bir park olduğunu söyledi. Nilüfer Belediyesi’nin her vakit yeniliklerin öncüsü ve Türkiye’de örnek alınan bir belediye olduğunu söyleyen Bozbey, kentteki parkların, toplumsal, kültürel ve spor alanlarının bunun göstergesi olduğunun altını çizdi. Belediyelerin daha fazla projeyi hayata geçirmesi için imar kanununda düzenlemeler yapılması gerektiğine dikkat çeken Mustafa Bozbey, “İmar kanunun bir an evvel değişmesi, hakkaniyet ölçüsüne gelmesi ve bilhassa kamu alanlarının resmi kurumlara kalması konusunda düzenleme yapılması gerekiyor. İşte o vakit Nilüfer’in bütün mahallelerinde parklar, toplumsal, kültürel ve spor alanları daha da artar. Bu projeler belediyeler tarafından yapılır ve halkın hizmetine sunulur. Günümüz kurallarında belediyelerin, çok yüksek olan kamulaştırma bedellerine ayıracak bütçelerinin olmadığını hepimiz biliyoruz. İmar kanununun ilgili unsurları bir an evvel vatandaşı ve kamuyu kollayacak biçimde değişmeli” dedi.

Konuşmaların akabinde Lider Fazilet ile Mustafa Bozbey çocuklarla birlikte parkın açılışını yaptı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu