Ekonomi

ABD Temsilciler Meclisi TikTok’un elden çıkarılması tasarısını oylamaya hazırlanıyor

ABD Temsilciler Meclisi, ulusal güvenlik endişelerini gidermek amacıyla, popüler sosyal medya platformu TikTok’un Çinli sahibi ByteDance’ın uygulamayı satmasını zorunlu kılacak bir yasa tasarısını oylamaya hazırlanıyor. İki partinin de desteğini alan yasa tasarısı, hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından dile getirildiği üzere, uygulamanın Çinli sahibinin yarattığı potansiyel riskleri azaltmayı amaçlıyor.

Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson tarafından gündeme getirilmesi planlanan tasarı, ByteDance’ı TikTok’u altı ay içinde elden çıkarmaya zorlayabilir. Uygulama şu anda yaklaşık 170 milyon Amerikalıdan oluşan bir kullanıcı tabanına sahip.

Tasarının komitede 50-0 oyla oybirliğiyle kabul edilmesinin de gösterdiği gibi iki partinin desteğini almasına rağmen, eski Başkan Donald Trump muhalefetini açıkça dile getirdi. Trump, tasarının istemeden de olsa Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta Platforms Inc’e (NASDAQ:META) fayda sağlayabileceğini öne sürdü ve bu görüşünü Truth Social platformunda dile getirdi.

Ancak Trump’ın muhalefeti partisinin bazı üyelerini etkilemedi. Tasarının eş sponsorlarından ve Trump’ın müttefiklerinden biri olan Temsilci Chip Roy, Çin hükümetinin oluşturduğu tehditleri ele almanın önemini vurgulayarak eski başkanın endişelerini reddetti.

Oylama öncesinde Temsilciler Meclisi üyeleri, TikTok’un faaliyetleriyle ilgili riskleri daha iyi anlayabilmek için Salı günü FBI, Adalet Bakanlığı ve istihbarat yetkililerinden gizli bir brifing aldı. Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Steve Scalise brifingin amacının Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) bu uygulama aracılığıyla Amerikalı ailelere karşı oluşturabileceği potansiyel tehlikeleri açıklığa kavuşturmak olduğunu belirtti.

TikTok’la ilgili tartışmalar kamuoyuna da yansıdı ve milletvekilleri uygulamanın genç kullanıcılarından yasaya karşı olan çok sayıda telefon geldiğini bildirdi. Bu aramaların, İsrail ve Hamas arasındaki çatışma gibi diğer acil konularla ilgili olanları gölgede bıraktığı bildirildi.

TikTok, Çin hükümeti tarafından sahiplenilmediklerini veya kontrol edilmediklerini savunarak ve zorunlu bir elden çıkarmanın ABD verilerinin güvenliğini tehlikeye atabileceği konusunda uyarıda bulunarak tasarıya karşı aktif bir şekilde lobi faaliyeti yürütüyor.

TikTok konusu siyasi kampanya stratejilerine de değindi. Biden’ın yeniden seçim kampanyası TikTok’u genç seçmenlerle etkileşim kurmak için kullanırken, Trump kampanyası şu ana kadar platformdan uzak durdu. Başkan Joe Biden, tasarının hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’dan geçmesi halinde yasayı imzalayacağını belirtti.

Trump’ın tutumuna rağmen, Temsilci Ben Cline gibi diğer Cumhuriyetçi milletvekilleri, konuyla ilgili bireysel görüş hakkını vurgulayarak tasarıya desteklerini ifade ettiler. Yaklaşan oylama, TikTok’un ABD’deki varlığının geleceği için sonraki adımları belirleyecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberselcuk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu