Haber

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy: “Kentsel Dönüşüm Projelerinde Başarıya Ulaştık”

“Cumhurbaşkanımızla Akşam Çayı” programında Yenidoğan Mahallesi sakinlerine seslenen Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, 2022 yılında Zeytinburnu’nda yapı ruhsatı başvuru sayısının son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını belirterek, şunları kaydetti: Bu artışın nedeni ise Zeytinburnu Belediyesi’nin geliştirdiği yeni kentsel dönüşüm projeleri oldu.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’un her hafta bir mahalleye konuk olduğu, Zeytinburnu için yapılan çalışmaları anlattığı, vatandaşların istek, öneri ve şikayetlerini dinlediği Liderle Akşam Çayı programı, bu hafta Yenidoğan Mahallesi’nde gerçekleşti. hafta. Zeytinburnu’nun birinci önceliğinin kentsel dönüşüm olduğunun tartışılmaz bir gerçek olduğuna işaret eden Lider Arısoy, bu alanda yapılan çalışmalar hakkında değerli bilgiler verdi. Önder Arısoy, Zeytinburnu gibi bir ilçede inşaatı tamamlanan ancak betonarme yaşamın tamamlandığı alanların dönüştürülmesi gerekliliğine vurgu yaparak, bu durumu ‘uçak ikmali’ne benzetti. Zeytinburnu Belediyesi’nin kentsel dönüşüm notları ve projelerinin bugüne kadar başarıyla devam ettiğinin altını çizen Lider Arısoy, “Zeytinburnu’nda 2022 yılında ruhsat sahibi sayısı son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu geliştirdiğimiz Kentsel Dönüşüm notlarının başarısıdır. ‘İlçemizdeki yapı stokunu yenilemek için neler yapabiliriz? İlk toplantımızda Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nün kurulmasına karar verdik. Yerleşim yerlerinde nüfus arttırıcı herhangi bir düzenleme yapamasak da kentsel dönüşüm plan notlarındaki teşvikleri genişlettik.” dedi.

“SORUNLU TÜM DÖNÜŞÜM PROJELERİNİ YOLUNA SÖYLEDİK”

Başkan Arısoy, Zeytinburnu’nda devam eden dönüşüm projeleri hakkında şu bilgileri paylaştı: “Göreve geldiğimiz günden bu yana ilçede dönüşüm sorunu olan yerleri ya çözdük ya da düzelttik. Telsiz Mahallesi’nde dönüşüm başladı ve konutların teslim aşaması yaklaşıyor. Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi karşısındaki alanın kaba inşaatı tamamlanmak üzere. Çırpıcı ve Veliefendi Mahallelerinde özel idare tarafından başlatılıp durdurulan projede yeniden temel atma aşamasına gelindi. Merkezefendi Mahallesi’ndeki İETT Blokları uzun süredir sorun. Plan konusunu çözdük, anlaşma sağlandı. Arnavut Mahallesi ile ilgili hak sahiplerinden ikinci kez muvafakat alınması için görüşmelere başlandı. Tüm somut sorunları çözdük. Bizleri bu yolda yalnız bırakmayan Cumhurbaşkanımıza ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza teşekkür ediyorum.”

“İLÇEMİZE YEŞİL ALANLAR VERMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Zeytinburnu ile ilgili sık sık gündeme gelen yeşil alan yokluğu dedikodularına da yanıt veren Önder Arısoy, Zeytinburnu’nun yeşil alan konusunda büyük bir sıkıntısının bulunmadığına değinerek, Zeytinburnu Millet Bahçesi’ni ortaya koymuş olmaktan dolayı memnuniyet duyduklarını belirterek, 20 yıldır herkesin hayali olan hizmete açılıyor. Yeşil alan yok denildi ama biz Zeytinburnu Millet Bahçesini Cumhurbaşkanımızın şerefiyle hizmete açtık. 20 yıllık hayalimizi gerçekleştirdik.” söz konusu. Zeytinburnu Millet Bahçesi’nde devam eden projelerden bahseden Lider Arısoy, “Eski Emniyet Müdürlüğü’nün yerine yeni Spor Merkezi geliyor. Bu yıl sonunda faaliyete geçecek olan merkezimizden her yaştan vatandaşımız faydalanabilecek. Bu da Zeytinburnu Millet Bahçesini tamamlayan bir unsur olacaktır. Zeytinburnu’nun siluetine katkı olsun diye tam ortasına Millet Camii yapıyoruz. Çeşitli nedenlerle hepimizin bir araya gelip sosyalleşmesini sağlayacak yeni bir sosyal yaşam alanı kazanıyoruz. Bu Millet Bahçesini tamamlayan bir unsur olacaktır. İçerisinde kütüphane, taziye konutu ve sürpriz mekanlar olacak” dedi. açıklama yaptı.

VELİEFENDİ İÇİN SÜRPRİZ PROJE

Yakın gelecekte Zeytinburnu’nun yeni bir yeşil alana kavuşacağı söylentisini veren Önder Arısoy, Veliefendi Mahallesi’nde 840 metrekarelik bir araziyi kamulaştırdıklarını belirterek, “Veliefendi’de 840 metrekarelik bir araziyi kamulaştırdık. Burayı Zeytinburnu halkına ücretsiz olarak kazandırdık, üzerindeki binayı yıktık. Yakın zamanda burayı Zeytinburnu’ndaki hemşerilerimizin ortak kullanımına açacağız. Parıldayan bir Zeytinburnu taahhüdümüzdü. Güzel ilçemizi her geçen gün daha da güzelleştirmek için hep birlikte çalışıyoruz.” söz konusu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu