Ekonomi

Yen 34 yılın en düşük seviyesine yaklaştı, Japonya piyasa aksiyonunu değerlendirebilir

TOKYO – Japon yeninin ABD doları karşısında 160 seviyesine doğru kaymaya devam etmesi, Japonya’nın iktidar partisi yetkilileri arasında piyasaya müdahale edilmesi gerektiğine dair endişeleri artırıyor. Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) üst düzey yetkililerinden Takao Ochi, müdahaleyi tetikleyecek belirli yen seviyeleri üzerinde yaygın bir anlaşma olmamasına rağmen, dolar karşısında 160 hatta 170 yene doğru daha fazla düşüşün aşırı olarak görülebileceğini ifade etti.

LDP’nin finans ve bankacılık sistemlerine ilişkin araştırma komisyonunun genel sekreteri olarak görev yapan Ochi, müdahale eşiklerine ilişkin tartışmaların aktif olarak sürdürülmediğini belirtti. Bununla birlikte, düşüşü tersine çevirmek için herhangi bir adım atmadan önce yendeki zayıflığın etkisini dikkatle değerlendirmenin önemini vurguladı.

Döviz piyasası dinamikleri Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki faiz oranı farklılıklarından önemli ölçüde etkilenmiştir. ABD’nin yakın zamanda faiz indirimine gideceğine dair beklentilerin azalmasıyla güçlenen dolar, yenin son 34 yılın en düşük seviyesi olan 155 yen civarına gerilemesine neden olmuştur. Bu değer kaybı, Japon yetkililerin para birimini istikrara kavuşturmak için müdahalede bulunma olasılığını arttırdı.

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki geçtiğimiz günlerde Tokyo’nun yendeki oynak hareketlere karşı müdahale edebileceğine dair en güçlü sinyali verdi. Geçen hafta Amerikalı ve Güney Koreli mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerin ardından Suzuki, potansiyel eylem için zeminin hazır olduğunu öne sürdü.

Yen bu yıl dolar karşısında yaklaşık %9 oranında zayıfladı ve bu trendin Japonya ekonomisi üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri oldu. Japonya’da kura müdahale kararları siyasi açıdan hassas bir konudur. Tokyo en son 2022 yılında döviz piyasasına müdahale etmiş, para biriminin zayıflığı ve bunun sonucunda yaşam maliyetlerinin artması nedeniyle kamuoyunda oluşan hoşnutsuzluğun ortasında yeni desteklemek için harekete geçmişti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

pazar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu