Haber

Türkiye’nin ilk Tarımsal Eğitim Merkezi Antalya’da açılıyor

– Türkiye’nin ilk Tarımsal Eğitim Merkezi Antalya’da açılacak

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy:

Önce Antalya’da Tarımsal Eğitim Merkezi’nin kurulmasına başlıyoruz, ardından Bursa’da da bir merkez açacağız.”

“Hayvancılıkla ilgili bu formatta merkezler kuracağız, Ardahan, Balıkesir ve Konya’yı düşünüyoruz”

ANTALYA – Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, Türkiye’nin en modern Tarımsal Eğitim Merkezi’nin Antalya’nın Aksu ilçesinde açılacağını belirterek, “Bu merkez Türkiye’de bir ilk olacak, öğrencilerin eğitim, araştırma, eğitim ve araştırmalarında kullanacakları bir uygulama alanı olacak.” , teknoloji.”

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, İnşaat Emlak Genel Müdürü Umut Gür, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan, Tarım İl Müdürü’nün katılımıyla “Tarımsal Eğitim Merkezi Şube Toplantısı” ve Ormancılık Gökhan Karaca ve tarım sektörü temsilcileri katıldı. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, Aksu’da Tarımsal Eğitim Merkezi hazırlık çalışmalarının ilk adımlarını 2-3 ay önce atmaya başladıklarını bildirdi.

Hollanda’ya yaptıkları ziyaretin ardından Türkiye’de bahçe bitkileri merkezi kurmak için çalıştıklarını ifade eden Şensoy, “Antalya Aksu’da 11 dönümlük arazide bunun yapılabileceği bilgisini aldık. Antalya’nın hak ettiğini düşünüyoruz. Bu işin ilk uygulamasını Aksu’da başlatacağız.Bu merkezin Türkiye’de bir ilk olmasına karar verdik.4 ana başlık altında olacak.Eğitim alanında, araştırma alanında ve teknoloji alanında olacak. aynı zamanda branşının önde gelen firmalarının teknolojilerinin sergilendiği bir kuluçka merkezi olacak.Öğrencilerin de kullandığı uygulama alanı olacak.Bu konuda vatandaşlarımızı eğittiğimiz bir halk eğitim merkezi olacak. . Bunu önce Antalya’da başlatacağız, sonra Bursa’da bir merkez açacağız. Hayvancılıkla ilgili bu formatta merkezler kuracağız. Ardahan, Balıkesir ve Konya düşünüyoruz. Antalya bu çalışmanın yürütüldüğü ilk merkez olacak.” dedi.

“Merkez sektörle birlikte yürüyecek”

Bu merkez çerçevesinde seracılık ve fidancılığa ağırlık vereceklerinin altını çizen Şensoy, “Önümüzdeki ay içinde Hollanda’nın en büyük serasına sahip sektör temsilcileri Ankara’ya gelecekler. Bu süreçte çok modern bir yapı olacak ve son teknoloji kullanılacak.Çocuklar çok şanslı olacak.Bu merkezi şube ile birlikte işletmeyi planlıyoruz.Milli Eğitim Bakanlığı’nda 2011 yılından itibaren mesleki ve teknik eğitim değişmeye başlamıştır. Sayın Bakanımız mesleki eğitimin sektörden bağımsız yürümeyeceğini her alanda her alanda protokoller yapıldığını ifade etti.2018 yılından bu yana burada mesleki eğitimde çok yol kat edildi. Tarım ve hayvancılıkla ilgili eğitim veren okullar 2006 yılına kadar Tarım ve Orman Bakanlığına bağlıydı. 2006’da Milli Eğitim Bakanlığı. 2021’de 123 okulumuz ve 9.200 öğrencimiz vardı. Bir yıl içinde bu sayı 146’ya, öğrenci sayımız ise 10 bin 500’e yükseldi. Hem okul hem de öğrenci sayısını artıracağız” dedi.

“Kampüste olacak”

Şensoy, yapmayı planladıkları yerin kampüs şeklinde olacağını belirterek, “4 ana bölümden oluşacak. Eğitimin yanı sıra ikinci bölüm Ar-Ge birimi, teknoloji bölümü ise eğitimin yapılacağı yer olacak. teknolojiler sergileniyor.Antalya’da sektör temsilcileri ile birlikte çalışacağız.Uygulama alanında 17 dönüm arazimiz olacak.Sürece gireceğiz.Amacımız buraya aldığımız öğrencileri okul konumuna getirmek. Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimde yüzde 50 dilim denilen akademik başarısı çok üst düzeyde öğrenci alan öğrenci yurdu da olacak, dışarıdan da öğrenci gelecek, üniversiteden kopmayacağız, onlar süreçte olacak.” .

“Yeni döneme öğrencilerle başlamak en büyük hedefimiz”

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, Antalya’da seracılıkta teknolojiyi en üst düzeye çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Tohumdan tarlaya ulaşana kadar tarlada yetişmiş gençler yetiştirelim. Antalya’nın lojistik alan ve laboratuvar alanına ihtiyacı var.Buralar en doğru alanlar.Öğrencilerin programlarını bu şekilde kurgulayıp programlarını yazarak yeni döneme başlamak en büyük hedefimiz olacak.Yol haritamızla iş birliği içinde yürüyeceğiz. “

“140 bin gayrimenkulümüz var”

İnşaat Gayrimenkul Genel Müdürü Umut Gür, Milli Eğitim Bakanlığı’nın en önemli ayağının eğitim olduğunu belirtti. Mekan değerli, sahada işler olurken sistemde olması lazım” dedi.

“Tarımda bilimi kullanmalıyız”

Tarım ve Orman İl Müdürü Gökhan Karaca, tarımın başkenti olmaktan her zaman gurur duyduklarını belirterek, “Dünyanın içinde bulunduğu gıda krizi ortamında, tarımda bilimi daha çok kullanmalıyız. Önümüzdeki yıllarda bilimde büyük sıkıntılar yaşayacağız.Yapılan protokolle elimizden gelen desteği vereceğiz.” dedim.

“Girişimci ve çalışan sorunu var”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fatih Kabadayı, Türkiye’nin sera üretiminin yaklaşık yarısının Antalya’dan geldiğini ve lider konumda olduğunu kaydetti.

Antalya’nın sadece örtücü sebze ve meyve üretiminde değil, süs bitkileri, narenciye ve tropik bitki üretiminde de başı çektiğini belirten Kabadayı, “Tarım sektöründeki gelişmelere rağmen bazı sıkıntılar yaşanıyor. Tarımda genç girişimci ve çalışanların önemli bir sorun olduğunu belirterek, “Bölgemizde küçük üreticiler ve kooperatifler yetersiz. Bir sıkıntı durumunda kendi lojistik altyapımız zayıf kaldı. Analiz maliyeti ihracatı olumsuz etkiler. Ancak Antalya’nın ilerleyişi başarılıdır. Ülkemizdeki 20 tarımsal araştırma merkezinin 10’u Antalya’da” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu