Yaşam

TEGV her çocuğun “eğitim hakkından” eşit şekilde yararlanması için çalışmalarını sürdürüyor

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), “Bir çocuk değişir, Türkiye gelişir” diyerek 27 yıl evvel çıktığı seyahatinde bugüne kadar 3 milyonun üzerinde çocuğa dokundu. Bugün de 27 yıldır olduğu üzere her çocuğun temel hak ve özgürlüklerini savunan ve nitelikli eğitime erişim hakkı için çalışan TEGV, aktiflik noktalarında ve uzaktan atölyelerinde ‘Çocuk Hakları’ konusunda çocukları bilinçlendiriyor, çocukların haklarını savunmaları için onlara özgüven aşılıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 20 Kasım 1989’de kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin akabinde her yıl 20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kabul ediliyor. 27 yılda 95 bin gönüllüsünün dayanağıyla 3 milyondan fazla çocuğa nitelikli eğitim dayanağı sağlayan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), bilhassa dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklara eğitim takviyesi vermeyi sürdürüyor. Farklı hünerlere sahip olarak dünyaya gelen tüm çocuklara kendi potansiyellerini ve yeteneklerini keşfetme fırsatı veren TEGV, 24 vilayette 8 Eğitim Parkı, 28 Tahsil Ünitesi ve 18 Ateşböceği ile toplam 55 aktiflik noktasında çocuklara eğitim dayanağı veriyor.

Dinlenme, boş vakit kıymetlendirme, oynama her çocuğun hakkı

Daha düzgün bir geleceğin fakat haklarının farkında, bilgili, birikimli, özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmekle mümkün olduğuna inanan TEGV, 55 aktiflik noktasında ve uzaktan eğitim imkanlarıyla çocukların kendi hakları olduğunun farkına varmaları için çeşitli atölyeler düzenliyor ve çalışmalar yürütüyor. TEGV, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde her çocuğun; dinlenme, boş vakit kıymetlendirme, oynama, yaşına uygun eğlenceli aktivitelerde bulunma, kültürel ve sanatsal yaşama özgürce katılma hakkı üzere en önemli çocuk haklarına vurgu yaparak çocukların sahip oldukları haklara dikkat çekiyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu