Haber

TBMM heyeti, Akkuyu NGS inşaat sahasını ziyaret etti

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) milletvekillerinden oluşan bir heyet, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS)sahasını ziyaret etti.

Sahayı gezen TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Doğal Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komitesi üyeleri Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci nükleer güç santrali projesi hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

Komisyon Lideri Ziya Altunyaldız başkanlığında milletvekillerinden oluşan heyete, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alpaslan Bayraktar, ETKB Nükleer Güç ve Memleketler arası Projeler Genel Müdürü Afşin Burak Bostancı, ETKB Nükleer Altyapı Geliştirme Daire Lideri Tuğrul Davet Cinkara,Nükleer Düzenleme Konseyi (NDK) İdare Heyeti üyesi ve İkinci Lideri Dr. İsmail Hakkı Arıkan, NDK Lider Yardımcısı Oğuz Can, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Gülnar Kaymakamı Musa Ayyıldız, Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, Gülnar Belediye Lideri Alpaslan Ünüvar eşlik etti.

İş güvenliği güvenlik konusunda bilgi alan resmi heyet, inşa halindeki NGS güç ünitelerinin görülebildiği sahanın en yüksek noktasını ve üretimi tamamlanmak üzere olan1’inci üniteyi ziyaret etti. Ziyaret boyunca Akkuyu Nükleer A.Ş. NGS İnşaat Yönetici Yardımcısı Dmitry Romanets, Kamu Kurumları ile Bağlar ve Memleketler arası İş Birliği Yönetici Yöneticisi Aleksey Frolov, Üretim ve İnşaat Tertip Yöneticisi Denis Sezemin konuklara eşlik etti. Dmitry Romanets, heyet üyelerine güç ünitelerinin inşasında gelinen noktayı, kullanılan teknolojileri ve inşaatta kullanılan materyalleri detaylı olarak anlattı.

“DÜNYANIN EN BÜYÜK NÜKLEER GÜÇ SANTRALİ İNŞAATI ALANINDAYIZ”

TBMM heyeti lideri Ziya Altunyaldız, ziyaretin sonuçlarını şöyle kıymetlendirdi:

“Dört ünitenin inşa edildiği ve bu manada dünyanın en büyük nükleer güç santrali inşaatı alanındayız. Aslında teknoloji olarak çok büyük bir kademenin olduğunu tabir edebiliyoruz. Zira nükleer güç santralinin teknolojisini edinme yetenekleri ile de burada Türk mühendislerinin bir yetenek kazandığını tabir edebiliyoruz. ve bundan sonraki basamaklarda hem Türkiye’mizde yapılacak ek nükleer güç santrallerinde hem de dışarıda yapılabilecek nükleer güç santrallerinde hem partner olma hem de yetenek paylaşımı kademesine gelen bir ülke pozisyonunda emin adımlarla ilerliyoruz. Şunu tabir etmek istiyorum ki bilhassa iklim değişikliğinin ortaya koyduğu meydan okumalar karşısında başta Avrupa Birliği olmak üzere pek çok ülke nükleer enerjiyi yeşil ve sürdürülebilir bir güç kapsamında kıymetlendirme evresine geldi. Nükleer güç santrali bittiği vakit ülkemizin toplam elektrik gereksiniminin yüzde 10’una tekabül eden bir oranda karşılama yapacak.”

Akkuyu NGS alanındaki inşaat ve montaj işleri, dört güç ünitesi, kıyı hidroteknik yapıları, güç dağıtım sistemi, idari binalar, eğitim merkezi, NGS fizikî muhafaza tesisleri olmak üzere alandaki ana ve yardımcı tesislerin tümünde yürütülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu