Haber

Tayvan halkı yerel seçimler için sandık başında

Çin ile egemenlik ihtilafı yaşayan Tayvan’da halk, yerel seçimler için sabah saatlerinden bu yana sandık başına gidiyor.

Yaklaşık 27 milyon nüfuslu Tayvan’da halk, 13 bölge ve 9 kentte belediye liderlerini, belediye meclisi üyelerini ve alt seviyedeki lokal önderleri belirlemek üzere sandık başına gitti. Oy verme süreci lokal saatle 08.00’de başladı. Halk ayrıca, oy kullanma yaşının 20’den 18’e düşürülmesini öngören anayasa değişikliğini de oylayacak.

Adanın iki büyük partisi bulunuyor

İktidardaki Demokratik İlerici Parti (DPP) Genel Lideri ve Tayvan önderi Tsai-Ingwen, partisinin adaylarına takviye için gece saatlerinde yaptığı açıklamada, “Tayvan güçlü bir dış baskıyla karşı karşıya. Çin otoriterliğinin yayılması, Tayvan halkını her gün özgürlük ve demokrasiye bağlı kalmaya zorluyor” sözlerini kullandı.

Ana muhalefet partisi Kuomintang (KMT) başkanı Eric Chu ise seçmenlere seslendiği konuşmasında, “ABD’ye yakın olmayı, Japonya ile dost olmayı ve anakara (Çin) ile barışı savunuyoruz. Tayvan’ın barışçıl ve istikrarlı kalkınmasına, müreffeh bir geleceği olmasına izin verin” dedi.

Son mahallî seçimi ana muhalefet kazanmıştı

Yerel seçimlerin 4 yılda bir yapıldığı Tayvan’da ana muhalefet partisi Kuomintang, 2018 yerel seçimlerinden zaferle çıkmıştı. Muhalefet partisi, Tsai ile Demokratik İlerleme Partisi’ni (DPP) “Çin’e karşı aşırı çatışmacı olmakla” suçluyor. Klâsik olarak Çin ile yakın bağ kurulması fikrini savunan muhalefet partisi, Pekin yanlısı olduğu tezlerine ise şiddetle karşı çıkıyor.

Pelosi’nin ziyareti sonrası ilk seçim

Pekin yönetimi, Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğunu savunurken, Tayvan ise “bağımsız bir ülke” olduğunu belirtiyor. ABD, Tayvan’ı bağımsız bir ülke olarak tanımamasına karşın Çin’e karşı Asya-Pasifik bölgesindeki askeri ittifaklarını güçlendirmeye çalışıyor. Tayvan’daki lokal seçim, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Ağustos ayında adaya gerçekleştirdiği ziyaretin sonrasında Washington-Pekin hattında yaşanan gerilimin ardından yapılıyor. Pelosi’nin Tayvan’ı ziyareti sonrası Çin’in cevap olarak Tayvan etrafında gerçekleştirdiği geniş çaplı askeri tatbikatların ve ABD Lideri Joe Biden’ın adayı savunma sözü vermesinin ardından Tayvan üzerindeki gerilim giderek tırmanmıştı. Beyaz Saray, Tayvan politikasının değişmediğini vurgularken, Çin yönetimi Biden’ın açıklamalarının “bağımsız bir Tayvan isteyenlere yanlış sinyal verdiğini” söz etmişti. Tayvan ise Çin’in askeri tatbikatının egemenliğini ihlal ettiğini ve “abluka” anlamına geldiğini belirtmişti. Tayvan ve ABD, Çin’i Tayvan Boğazı’ndaki statükoyu değiştirmeye çalışmakla suçlamıştı. – TAİPEİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu