Yaşam

Sigmund Freud ve En Önemli Eserleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnsan zihnini inceleyen bir bilim dalı olan psikolojinin birçok farklı alt dalı vardır. Bu parçalardan biri olan psikanaliz Sigmund Freud tarafından kurulmuştur. Hasta ve uzman arasındaki diyaloglarla konuların analizine odaklanan psikanalitik sistemde. Sigmund Freud’a göre hastanın bilinç dışına ittiği şey gün yüzüne çıkar.ve aslında bunlar hastanın en gerçek halidir.

Sigmund Freud özellikle cinsellik kavramı üzerinde durmuş ve çocukluk dönemi ile birlikte insan zihni üzerindeki etkilerini incelemiştir. Bastırılmış duygular, rüyalar ve benzeri kavramlar üzerine oldukça radikal tespitler yapmak. Sigmund Freud kimdir?İşini anlamak için mutlaka okumanız gereken kitaplarından bazılarına yakından bakalım.

Bizi biz yapan bilinçaltımızdır diyen adam; Sigmund Freud kimdir?

Sigismund Schlomo Freud, tam adıyla 6 Mayıs 1856’da Avusturya İmparatorluğu’nun son dönemlerinin Moravya bölgesinde Aşkenaz Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1881’de tıp doktoru, 1885’te doçent ve 1902’de profesör oldu.Gerek bu dönemde gerekse sonrasında Viyana’da çok değerli klinik çalışmalara imza attı.

Serbest çağrışım ve analiz aktarımı gibi sistemleri kullanarak psikanaliz teorisini yarattı. Oedipus kompleksi kavramında Cinsellik ve çocukluk süreçlerini bir arada değerlendirmiştir. Rüyaların bilinçaltımızın bir ifadesi olduğunu söyledi. Libido kavramının yanı sıra id, ego ve muhteşem ego gibi kavramları tanıttı.

Hayatının sonraki dönemlerinde din ve kültür üzerine de çalışmalar yapan Sigmund Freud’un niyetleri. Hem zamanında hem de günümüzde tartışılmaya devam etmektedir.1939 yılında Nazi tehdidi nedeniyle İngiltere’ye yerleşerek sürgünde yaşamaya başladı ve aynı yıl 23 Eylül’de burada öldü.

Mutlaka okumanız gereken Sigmund Freud kitaplarından bazıları:

  • Totem ve Tabu
  • Küçük Hans
  • Her İnsan Gördüğü Duşun Halidir
  • Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi
  • Medeniyetin Huzursuzluğu
  • Rüya tabirleri
  • Cinsellik Üzerine
  • Ego ve Kimlik
  • Günlük Hayatın Psikopatolojisi
  • Genç Bir Kızın Günlüğü

Vahşi Kurallar: Totem ve Tabu

Sigmund Freud’un insanı uykusuz bırakacak bir eser olarak tanımladığı Totem ve Tabu yine kendi anlatımıyla. ilkel toplumlar ve vahşiler için değerli takıntılı yasaklar dikkate alınır. Eser boyunca evrim sürecinde ortaya çıkan katı kurallar incelenmekte ve aslında bir bakıma benzer oldukları ve travmatik olaylar sonrasında ortaya çıktıkları anlatılmaktadır.

Totem ve Tabu kitabını daha detaylı incelemek ve satın almak için tıklayınız.

Bir çocuğun fobisinin gelişimi: Küçük Hans

Beş Yaşındaki Bir Çocuğun Fobi Analizi alt başlığını taşıyan Küçük Hans, psikanaliz dünyasının en değerli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu eserde Sigmund Freud birçok tabuyu yıkmak çocuk cinselliği kavramına odaklanır. Çalışma boyunca beş yaşındaki bir erkek çocuğunun fobilerinin aile bağları nedeniyle nasıl oluştuğunun ayrıntılarını okuyoruz.

Küçük Hans kitabını daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İnsan Ruhuna Dokunur: Her İnsan Gördüğü Rüyanın İfadesidir

Sigmund Freud eserinde derine ama çok derine inerek insanın ruhuna dokunur Her İnsan Gördüğü Rüyanın İfadesidir. Daha önce hiçbir psikolog tarafından bu kadar detaylı incelenmemiş olan insan bilinci,Bir adım daha ileri giderek bilinçdışı ile birlikte fiyatlandırılır ve tabii ki bastırılmış duyguların ortaya çıktığı rüyalar bunun en büyük kanıtı olarak görülür.

Her İnsan Duşun Adıdır kitabını incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Toplumların Sorunları: Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi

Psikoloji bilimi ya insan ya da toplum odaklıdır. Kitle Psikolojisi ve Ego Analizinde Sigmund Freud ortadaki bu iki görünüşte farklı yapıyı inceler.Ego, kolektif psişik yaşam, çelişki, yapay kütle, ego gibi pek çok farklı kavramı incelerken Freud dışında kimsede kolayca göremeyeceğimiz yiğit bir yaklaşımla karşılaşıyoruz.

Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi kitabını daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hayvan Uygarlığı: Uygarlığın Huzursuzluğu

Sigmund Freud, bu çalışmasında, psikanalizi tamamen bireyin zihinsel dünyasına seyahat etmenin bir yolu olarak araştırıyor. Hatta toplumların sorunlarını da çözebileceğini gösteriyor.Freud’a göre hayvani içgüdülere sahip bir insanın aynı zamanda medeniyetten vazgeçememesi, medeniyetin huzursuzluğundan kaynaklanamaz.

Medeniyetin Huzursuzluğu kitabını daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Duygular ve zihin: Rüyaların Yorumu

Sigmund Freud’un Oedipus kompleksinden ilk kez bahsettiği Rüyaların Yorumu, rüya tabiatına sert bir iniş yapar. Çalışma boyunca hem Freud’un kendi rüyaları hem de hastalarının rüyaları incelenir. Bunların kaynağına inilerek duygularımız ve aklımızla nasıl bir bağları olduğu ortaya çıkarılmaya çalışılır.

Rüya Yorumları kitabını daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Devrim niteliğinde çalışma: Cinsellik Üzerine

Cinsellik Üzerine, Sigmund Freud dönemine karşı tıbbi bir başkaldırıdır. İçin Freud’a kadar cinsellikle ilgili herhangi bir araştırma hor görülüyordu.Freud bu çalışmasında cinselliğin çocukluktan başlayan bir süreç olduğunu söyler ve o dönemden yetişkinliğe nasıl değiştiğini inceler.

Cinsellik Üzerine kitabını daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıntılı bir inceleme: Ego ve Kimlik

Sigmund Freud’un öne sürdüğü en değerli kavramlar id, ego ve muhteşem ego; Ego ve Id, bu çalışmada derinlemesine araştırılıyor. Oedipus kompleksinin merkezinde bilinç, bilinçdışı ve vicdan gibi kavramlar üzerinden bir sarmal oluşturan Freud.Enstrümanı eline alır ve çocukluktan başlayan bu süreci en ince ayrıntısına kadar incelemeye başlar.

Ego ve Kimlik kitabını daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Herkesin Freud’u öğrenmesini sağladı: Gündelik Hayatın Psikopatolojisi

Günlük Hayatın Psikopatolojisi olmasaydı Sigmund Freud bu kadar tanınan bir isim olmazdı. sıkıcı bilimsel terimlere saplanıp kalmadan insanlara günlük yaşamlarından örnekler verir. Dil sürçmeleri ve yazım hataları gibi çoğu zaman göz ardı ettiğimiz küçük ayrıntılara odaklanan Freud, bunların aslında bilinçaltının bir yansıması olduğunu söylüyor.

Günlük Hayatın Psikopatolojisi kitabını daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Analiz edilen gerçek olaylar: Bir Genç Kızın Günlüğü

Sigmund Freud, Diary of a Teenage Girl adlı kitabında çok ses getiren bir psikanaliz yapıyor. Nitekim eserde bir kızın günlüğü ele alınmaktadır.Genç bir kızın yaşadıkları dönemsel analizlere dayalı psikanalitik çalışmalarla bir gelişim süreci olarak okuyucuya sunuluyor.

Bir Genç Kızın Günlüğü kitabını daha detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Psikanalizin babası olarak kabul edilen ve söylediği her kelime bugün bile tartışılır. Sigmund Freud kimdir sorusuna cevap Okumanız gereken kitaplardan bazılarını sizler için listeledik. Sigmund Freud ile ilgili düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu