Tarihi

Putin’den ‘Crocus’ açıklaması: Çok büyük bedel ödedik, azmettiricilere mutlaka ulaşacağız

Rusya İçişleri Bakanlığı’nın genişletilmiş toplantısına katılan Putin, Moskova yakınlarındaki Crocus City Hall konser salonunda düzenlenen saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya İçişleri Bakanlığı temsilcilerinin diğer kurumlarla birlikte saldırının soruşturma sürecine katıldığını söyleyen Putin,Bu suçun yalnızca faillerini değil aynı zamanda zincirin tüm halkalarını, bu suçun nihai lehtarlarını tespit etmek bizim için önemlidir. Mutlaka onlara ulaşacağız” dedi.

Rusya’nın çok büyük bir bedel ödediğinin altını çizen Rus lider, “Dolayısıyla bu durumla ilgili analizin tamamı, objektif ve profesyonel olmalıdır. Bu bağlamda en başta kalabalık yerlerde, spor tesislerinde, toplu ulaşımda, alışveriş ve eğlence merkezlerinde, okullarda, hastanelerde, üniversitelerde, tiyatrolarda vb. yerlerde asayişin ve güvenliğin yeni bir seviyeye getirilmesi önemlidir” ifadelerini kullandı.

‘İslamofobinin artmasına izin vermemeliyiz’

Crocus’a saldıran teröristlerin ve azmettiricilerinin ana amacının ülkede panik, nifak ve nefret tohumları ekmek, Rusya’yı içeriden bölmek olduğunu söyleyen Putin, “Bununla birlikte şunu da vurgulamak isterim ki, son trajik olayların etnik nefreti, yabancı düşmanlığını, İslamofobiyi vb. kışkırtmak için kullanılması kabul edilemez” vurgusu yaptı.

‘Rusya, tarihinin zor bir döneminden geçiyor’

İçişleri Bakanlığı’ndaki genişletilmiş toplantıda Rusya’nın tarihinin en zor döneminde olduğunun altını çizen Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bilindiği gibi Rusya, tarihinin zor bir döneminden geçiyor, bunu herkes anlıyor, bu herkes için açık. SSCB’nin çöküşünden sonra, elbette jeopolitik hasımlarımız geriye kalanları da yok etme hedefini koydular. İşte tarihi Rusya’yı, onun çekirdeğini, bizzat Rusya’yı, Rusya Federasyonu’nu yok etme ve geri kalan her şeyi kendi siyasi çıkarlarına tabi kılma hedefini. Eski bir FSB Direktörü, eski bir Güvenlik Konseyi Sekreteri, daha sonra Rusya Devlet Başkanı olarak bunu kendimden emin bir şekilde söylüyorum.

Putin, hızla değişen günümüz koşullarında hasım ülkelerin Rusya’yı parçalamak suretiyle hegemonyalarını korumaya çalıştığını kaydederek Batı’nın gözünün Rusya’nın devasa toprakları, insan kaynakları ve doğal zenginliklerinde olduğunu vurguladı.

Fakat bazı kesimlerin Rusya’yı ‘zayıf hedef’ olarak görerek hata yaptıklarını anladıklarını söyleyen Rus lider, “Böyle bir şey hiçbir zaman olmadı, hiç kimse bunu başaramadı, böyle bir şey olmayacak ve kimse bunu yapmayı başaramayacak. Bu aşikar ve tamamen mutlak bir şey” diye ekledi.

‘Bazı ülkeler Hitler ve Napolyon adına rövanş istiyor’

Bazı ülkelerin Alman Adolf Hitler ve Fransız Napolyon Bonapart’ın Rusya’yla mücadeledeki başarısızlıkları karşısında rövanş istediğine dikkat çeken Putin, “Bu tür tarihi örnekler çok fazla ve hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bahsettiğim hasımların tarihsel hafızasında bunların birçoğu korunuyor. Ben bununla karşılaştım. Şaşırtıcı ama gerçek” dedi.

‘Rehavete yer yok’

Putin, Rusya’nın ekonomik ve sosyal alandaki iyi göstergelerine rağmen, İçişleri Bakanlığı’nın çalışmalarının etkisini koruması gerektiğini söyleyerek rehavet ve gevşemeye yer olmadığını sözlerine ekledi.

burhaniyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu