Haber

Mardin’de DEDAŞ’a tepki: Elektrik kesintilerine son verin

Mardin Barosu, Mardin’in Mazıdağı ve Diyarbakır’ın Çınar ilçelerine bağlı kırsal mahallelerde çıkan ve 15 kişinin yaşamını yitirdiği yangın felaketi sonrası DEDAŞ’ın “kaçak elektrik” kullanımı iddiasıyla bölgede yaşayanları hedef göstermesine ilişkin basın açıklaması düzenledi. Karayolları Parkı’nda düzenlenen açıklamaya, Baro Başkanı İsmail Elik ile çok sayıda avukatın yanı sıra Mardin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, DEVA Partisi Mersin Milletvekili Mehmet Emin Erkmen, köy muhtarı ile çok sayıda kişi katıldı.

Baro adına açıklama yapan Elik, DEDAŞ’ın halk üzerinde oluşturduğu baskıya değinerek, gelen fahiş faturalara dikkat çekti. DEDAŞ’ın yurttaşların “kaçak elektrik” kullandığını iddia ettiğini ifade eden Elik, asıl suç işleyenlerin mahkeme kararlarıyla da sabit olan DEDAŞ olduğuna vurgu yaptı. DEDAŞ aleyhine ve bölgede yaşayanlar lehine verilen mahkeme kararlarını da anımsatan Elik, çıkan yangında oluşan hasara dikkat çekti. 15 kişinin yaşamını yitirdiğini anımsatan Elik, binlerce canlının can verdiği ve yine binlerce dönüm arazinin hasar gördüğünü ifade etti. Elik, dijital medyada örgütlenen ırkçılığa da değinerek, DEDAŞ’ı haksız ve hukuksuz enerji kesintilerine son vermeye davet etti.

Yapılan enerji kesimlerinin yarattığı tahribatlara dikkat çeken Elik, haksızlık ve hukuksuzluk karşısında halkın yanında olduklarını belirterek, gerekli tüm hukuki girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

Ardından söz alan DEVA Partisi Mersin Milletvekili Mehmet Emin Erkmen de konunun muhatabının DEDAŞ gibi görünse de asıl muhatabının devlet ve iktidar olduğunu kaydederek, bu uygulamalara son verilmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından açıklama alkışlar ile son buldu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu