Haber

Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Khalid al-Mishri, UNSMIL Başkanı Abdoulaye Bathily ile Seçim Yasalarını Belirleme Komitesi’nin çalışmalarını görüştü

Libya Devlet Yüksek Konseyi Lideri Khalid al-Mishri, Birleşmiş Milletler Libya Güçlendirme Misyonu (UNSMIL) Lideri Abdoulaye Bathily ve Seçim Maddelerini Belirleme Komitesi’nin çalışmalarının sonuçlarını ve siyasi süreçteki gelişmeleri ele aldı.

Devlet Yüksek Konseyi basın dairesinden yapılan açıklamaya göre Mishri ve Bathily, başkent Trablus’ta bir araya geldi.

İkili, Seçim Kanunlarını Tespit (6+6) Komisyonu çalışmalarının sonuçları başta olmak üzere siyasi süreçteki gelişmeleri, istikrarı sağlayacak ve halkın seçim taleplerine cevap verecek çözüm yollarını ele aldı.

Toplantıda seçim yasalarının uygulanmasına ilişkin yol haritası da ele alındı.

Libya’daki Temsilciler Meclisi, 25 Temmuz’da Bingazi’deki oturumunda, ülkede seçimlerin yapılması ve seçim sürecinin denetlenmesi için “yol haritasını” onayladı.

Yol haritası, seçim sürecinde görev yapacak bir hükümette cumhurbaşkanı adayı olmanın şartlarını ve formülünü belirleyen kararları içeriyordu.

Libya’da seçim müzakereleri

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi’nin altı üyesinden oluşan Seçim Kanunlarını Belirleme Komisyonu, Anayasa Beyannamesi’nin 13’üncü maddesini tadil etmek için bir süredir Fas’ın kuzeybatısındaki Buznika kentinde toplanıyor. ülkedeki seçimlerin anayasal temeli olarak kabul edilmiştir.

Komite üyelerinin Libya’da 3 Haziran’da seçime gidilmesinin önünü açan maddeleri oy çokluğu ile kabul ettikleri açıklandı.

Öte yandan, Danıştay’ın 61 üyesinden 54’ü ve Temsilciler Meclisi’nin bazı üyeleri ile ülkenin en güçlü muhalefet partilerinden biri olan Adalet ve İnşaat Partisi ve diğer bazı partiler, açıklama yaptı. farklı açıklamalarla Fas’taki görüşmenin sonuçlarını kabul etmediler.

Libya’da Seçim Maddelerini Belirleme Komisyonu’ndan 9 Haziran’da yapılan yazılı açıklamada, seçim yasa tasarısının üyelerin oybirliğiyle kabul edildiği, kesinleştiği ve bir sonraki seçimlerin bunlara göre yapılacağı belirtildi. yasalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu