Haber

İsrailliler işgal altındaki tarihi İbrahim Camii’nde müzik çalıp dans etti

Filistin El Halil kentindeki tarihi İbrahim Camii’ni işgal eden İsrailliler, tarihi camiye müzik sistemi kurarak dans etti. Filistinlilerin girişini yasaklayan tarihi camide İsraillilerin dans ettiği görüntülerin ortaya çıkması tepkilere neden oldu. Katil İsrail, ziyaretçilerin kısıtlandığı, kimliklerinin kontrol edildiği, her köşesine güvenlik kameralarının yerleştirildiği tarihi camiyi bir “askeri kışla” gibi kontrol ediyor.

DÖRDÜNCÜ EN DEĞERLİ CAMİ

İşgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın çevresi olarak tanımlanan El Halil kentindeki Haram-ı İbrahim, Mekke’deki Mescid-i Haram ve Medine’deki Mescid-i Aksa’dan sonra dördüncü en önemli mesciddir. . Cami sayılır.

EL-HALİL KATLİAMI

24 Şubat 1994’te, Yahudi ve Müslümanların dini bayramları (Purim ve Ramazan) çakıştığında, Kahanist hareketin radikal görüşlü üyesi Baruch Goldstein adlı bir Yahudi, otomatik silahıyla ateş açarak 29 Filistinliyi öldürdü, 125 kişiyi yaraladı. Diğerleri İbrahim Camii’nde. Goldstein olaydan sonra öfkeli kalabalık tarafından linç edildi. Daha sonra düzenlenen gösterilerde çıkan olaylarda 26 Filistinli ve 9 İsrailli hayatını kaybetti.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

sapanca-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu