Haber

İlham Gencer kimdir, öldü mü, neden öldü, hastalığı neydi? İlham Gencer nerelidir, kaç yaşında öldü? Hayatı ve biyografisi!

Türk caz müzisyeni Bozkurt İlham Gencer 101 yaşında hayata gözlerini yumdu. Peki İlham Gencer kimdir, öldü mü, neden öldü? İlham Gencer kaç yaşında öldü? İlham Gencer’in hastalığı neydi? Detaylar burada…

İLHAM GENCER ÖLDÜ mü, NEDEN ÖLDÜ, HASTALIĞI NEDİR?

Türk caz müzisyeni, piyanist Bozkurt İlham Gencer, Bodrum’da tedavi gördüğü hastanede 101 yaşında hayatını kaybetti.

Bozkurt İlham Gencer’in hayatını kaybettiğini şarkıcı oğlu Bora Gencer sosyal medya hesabından duyurdu.

Gencer paylaşımında, “Babam Türkiye’nin babasıdır, varoluş sebebim dünyaya kâfi insandır, Bozkurt İlham Gencer’i kaybettik. Gerekli bilgiyi sonra vereceğim. ifadelerini kullandı.

Türkiye’de caz müziğinin yayılmasına değerli katkılar sağlayan Gencer, 100. yaşını 30 Ağustos 2022’de Bodrum’da özel bir etkinlikle kutladı. Müzik kariyerine beş yaşında annesinden aldığı dersler ve evinde konsol piyano çalmasıyla başlayan sanatçı, unutulmaz birçok esere de imza atmıştır.

İLHAM GENCER KİMDİR?

Bozkurt İlham Gençer (d. 30 Ağustos 1922, İstanbul), Türk caz piyanisti, müzisyen.

Türkiye’nin ilk piyanist şarkıcılarından biri olan Gencer, ülkede caz müziğinin yayılmasına değerli katkılarda bulundu. Türk kelam pop müziğinin öncüsü olarak bilinen Gencer, halen aktif olarak şarkı söylüyor. 100. yaşını 30 Ağustos 2022’de Bodrum’da özel bir etkinlikle kutladı. Gecede sanat dünyasına kazandırdığı Ajda Pekkan müzik söyledi. Oğlu Bora Gencer’in düzenlediği geceye çok sayıda ünlü isim katıldı.

hayat

30 Ağustos 1922’de İstanbul’da doğan İlham Gencer, müziğe ilk kez 1931’de, şimdi beş yaşında, annesinden ders alarak ve onların evinde konsol piyano çalarak başladı. Müzik eğitimi de almadığı için bugün bile nota bilmez, doğaçlama yapar ve kendisiyle yapılan bir radyoda şarkı söylerdi. röportajında ​​söyledi. İlk bestesi İlham Valsi’ni beş yaşında besteledi ve ilk konserini beş yaşında Saray Sineması’nda verdi. Gencer, 1938’de 12 yaşındayken Atatürk’ün cenazesinde çıkan kargaşada geçit atlarının altında kaldığını ve kafasından yaralanarak Teşvikiye Sağlık Yurdu’nda 3,5 ay yattığını söylüyor.

1943 yılında Beyoğlu Erkek Lisesi’nden mezun olan İlham Gencer, amatör olarak Halkevleri’nde başladığı müzik hayatına 1944 yılında profesyonel olarak Beyoğlu’nda devam etti. trompette Mehmet Akter, klarnette Türkan Pasiner ve vokalde Türkan Pasiner yer alıyor. 1949’da üç kişilik bir topluluk daha kurdu. 1949’dan 1963’e kadar İstanbul Radyosu’nda program yaptı. Bu yıllarda müzik hep yabancı dilde söylendi. Televizyonun artık ortalarda olmadığı o günlerde radyo çok değerliydi ve müzik dünyasına bir yön veriyordu. İlk kez radyoda tanıştırdığı müzisyenlerden biri de o zamanlar pek ünlü olmayan Berkant’tı.

1950’lerin başında Amerikalı müzisyen Eartha Kitt’e “Benim Katibim” şarkısını öğretti. 1953’te Kitt, içinde Türkçe kelimeler de bulunan bu anonim şarkıyı caz tarzında ve eğlenceli İngilizce sözlerle seslendirdi. “Üsküdar’a Giderken” adlı şarkı dünya çapında bir hit oldu (şarkı Batı edebiyatında “Uska Dara-Bir Türk Masalı” olarak yazılır).

1953 yılında ilk piyanosu olan “Steinway” konser piyanosunu Koç ve Sabancılar’ın katıldığı bir müzayededen tam otuz bin liraya aldığını anlattı. Gencer’e göre o dönemde bu paraya üç konak alınabilirmiş.

1960 yılında İstanbul Şişli’de Site Sineması’nın bulunduğu binada kendi “Çatı Kulübü”nü açtı. “Türkiye’nin bir nevi özel konservatuarı” adını verdiği bu kulüpte birçok şarkıcıyı müzik dünyasına kazandırdı ve bazı şarkıcılara kendi tarzlarını ortaya çıkarma fırsatı verdi. Kendi kulübünde eski eşi Ayten Alpman, Ajda Pekkan, Cem Karaca, Barış Manço, Emel Sayın, Metin Ersoy, Füsun Önal ve Fikret Kızılok’u canlandırdı. Bu dönemde ağırladığı sanatçılar arasında Timur Selçuk, Erkut Taçkın, Yurdaer Doğulu, Cahit Oben, Cahit Berkay gibi müzisyenler ile Moğollar ve Siluetler gibi gruplar yer aldı. Daha önce bu kulüpte caz ve pop tarzlarında şarkı söyleyen müzisyenler, ilerleyen yıllarda tanıdık formlarına geri döndüler. Çeşitli müzisyenlerden oluşturduğu gruba “Los Çatikos” adını verdi. Verdiği bir röportajda, “Çatı Kulübü”nü yeniden açmak ve eskisi gibi 50 yıl sonra hala hayatta olan sanatçılarla bir program yapmak için bir projesi olduğunu söyledi.

Lübnan asıllı Fransız müzisyen Bob Azzam’ın o yıl dünyaya ün kazandıran “C’est écrit dans le Ciel” şarkısını 1961’de “Çatı Kulübü”nde Fecri Ebcioğlu’nun yazdığı komik sözlerle Türkçe olarak Gencer seslendirdi. . Bu şarkı Türkçe söylenen ilk pop şarkısıdır. O zamana kadar Türkiye’de pop şarkılar orijinal dilleri olan İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve İtalyanca’da Türk şarkıcılar tarafından seslendirilirdi. Artık adı “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” olan bu şarkı önce 78’lik taş plak formatında daha sonra 45’lik plak olarak piyasaya çıkmış ve ülke genelinde büyük ilgiyle karşılanmış ve bu tür şarkıların devamı gelmiştir. çığ gibi. İlerleyen yıllarda yüzlerce yabancı şarkıya Türkçe söz yazıldı, Türk ve Avrupalı ​​şarkıcılara plaklar yapıldı. Özetle “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş”, Türkiye’de on yıl sürecek “aranjman” müzik akımını başlatan şarkı olarak Türk pop tarihine geçti.

İlk kez 1965 yılında Hürriyet gazetesi tarafından düzenlenen ve daha sonra gelenek haline gelecek olan “Altın Mikrofon” yarışmasında İlham Gencer “Zamane Kızları” şarkısıyla ilk 10’a girdi (yarışmayı “Elveda” şarkısıyla Yıldırım Gürses kazandı. Gençliğe”). Bu müzik de yayıncı tarafından 45 dönemlik plak olarak basıldı ve müzik marketlere dağıtıldı.

İlham Gencer’in iki evliliği oldu: 1953’te şarkıcı Ayten Alpman ile evlendi. 1961’de boşandılar. İkinci evliliğini Necla Gencer ile yaptı. Çocukları Bora Gencer, Ayşe Gencer ve İlhan Gencer de müzikle ilgilendiler. İlham Gencer’in amcası Münür Gencer’in oğlu İbrahim Gencer, ünlü soprano Leyla Gencer’in eşiydi. Gencer, 1960 yılında vergi rekortmeni oldu. 1997 yılında 50. sanat jübilesi yapıldı.

On yıl önce “İstanbul Güzellerini Koruma ve Yaşatma Derneği”ni kuran Gencer, kendisini koyu bir Türk milliyetçisi olarak tanımlıyordu. Uzun yıllar Alparslan Türkeş’in danışmanlığını yapan Gencer, İstanbul’dan MHP milletvekili ve belediye başkan adayı oldu. 2008 yılında mahkeme kararıyla Osman’ı gerçek adı olan İlham Osman Gencer’den sildi ve adını Bozkurt İlham Gencer olarak değiştirdi. 1970’li yıllarda seslendirdiği eski eşi Ayten Alpman’ın seslendirdiği “Memleketim” şarkısında Türklük, vatan, bayrak kavramları yer almıyordu ve bu şarkı aslında bir Yahudi aranjmanıydı. şarkı, Kıbrıs Harekatı vesilesiyle topluma milli şarkı olarak intikal ettirilmiştir. Karısının suçu olmadığını, sadece aldatıldığını iddia etti. Ona göre bu, Türkiye’de yıllardır uygulanan “müzikte asimilasyon” projesinin bir parçasıydı. İlham Gencer bugün Pera Palas’ta sahne almaya devam ediyor.

24 Mayıs 2023 tarihinde 100 yaşında İstanbul’da vefat etmiştir.

plaketler

  • “Bak Bir Zamanlar”, 1961. 78 devirlik bu plakta kendisine “Karakedis” vokal grubu eşlik etti.
  • “Zamane Kızları”, 1965. Altın Mikrofon yarışmasında finalist olan şarkı Hürriyet gazetesinde 45’lik plak olarak yayınlandı.
  • “Volare”, Türkiye Basın ve Turizm Bakanlığı tarafından Milano’da basılan 45’lik plak.
  • “Tek Başına Bir Gece / Sadece Yapma”, Odeon kaydı. 45 vinil.
  • “Yaşayan Bir Çınar”, 28 Nisan 2009. Elenor Plak. (Sanat yaşamının 60. yılı münasebetiyle yayımlanmıştır)

sarikamishaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu