Haber

Hobi amaçlı tasarladığı teleskobu şehir şehir gezerek gelir kapısına çevirdi

Hobi emelli tasarladığı teleskobu kent şehir gezerek gelir kapısına çevirdi

İnternetten izlediği görüntülerden esinlenen Mehmet Ekici, 4 ayda kendi teleskobunu yaptı

OSMANİYE – Teknolojik aletlere duyduğu meraktan yola çıkan Mehmet Ekici, internetten izlediği görüntülerden esinlenerek 7 yıl evvel yaklaşık 4 ay içerisinde kendi teleskobunu yaptı. Hobi maksatlı tasarladığı teleskobun vatandaşlar tarafından ağır ilgi gördüğünü fark eden Ekici, teleskopla vatandaşlara gezenleri izleterek para kazanıyor. Teleskobun kendisine gelir kapısı olduğuna değinen Ekici, kent şehir gezerek vatandaşlara gezegenleri izlettiğini söyledi.

Teknolojik aletlere karşı ilgili olmasından ötürü yaklaşık 7 evvel internetten teleskop imalini araştıran Mehmet Ekici, edindiği bilgiler doğrultusunda 4 aylık çalışma sonunda 30 santim yanalı 600 kata kadar zum yapabilen kendi teleskobunu yaptı. Hobi gayeli tasarladığı teleskobunu bir gün çarşı merkezine kuran Ekici, vatandaşların ağır ilgi gösterdiğini gördü. Daha sonra yaptığı teleskoptan para kazanmak isteyen Ekici, vatandaşların ağır olduğu alanlara teleskobunu kurarak belli bir fiyat karşılığında vatandaşlara gezegenleri izletme keyfi yaşattı. Kent şehir gezerek vatandaşların gezegenlerle yakından tanışmasını sağlayan Mehmet Ekici, hobi olarak yatığı teleskobu gelir kapısına çevirdiğini söyledi.

Yaptığı teleskobu gelir kapısına çevirdiğini söyleyen Mehmet Ekici, “Yaklaşık 7 yıl evvel internetten teleskoplarla ilgili bilgiler edindim. Öğrendiğim bilgilerden yapabilir miyim dedim. Kimler yapıyor diye araştırdım. Onlarla da irtibata geçtim. 4 aylık üretim süreci sonunda istediğimi aldım. Gezegenleri net bir halde gösteriyor. Hobi maksatlı başladı lakin bunu daha sonra gelir kapısına çevirdim. Bir akşam topladım tüm gereçleri çarşıya kurdum. Beşerler pek hoş ilgi gösterdi. Daha sonra farklı yerlerde de bu işi geliştirebilir miyim diye kent şehir dolaşmaya başladım. Kitap fuarlarında ve çeşitli yerlerde teleskobumu kurarak para kazanmaya başladım. Özelliklerinde 30 santim aynası var. 600 kata zum yapıyor. Yani ayın kraterlerinin tamamı net bir formda görünüyor” diye konuştu.

Teleskopla aya ilk baktığında çok heyecanlandığını anlatan Ferhat Ülkü, “Biz ayı daima gökyüzünde küçük bir nokta üzere görürdük. Ayrıntılarını hiç görmezdik. Ancak artık teleskopla bakmak nitekim çok heyecan verici. Baktığımı vakit çocukluğumuzdan beri orada duran bir gezegenin yakından baktığımız vakit güya yüz yüzeymiş üzere olduk. Devlet lideriyle karşı karıya oturuyormuş üzeresin çok heyecan verici. Ay yıllardır orada daima bakıyorduk fakat hiçbir vakit yüz yüze gelmemiştik. Hakikaten çok heyecan verici bir durum. Herkese tavsiye ederim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu