Haber

Hdp, Tahir Elçi Cinayetiyle İlgili Meclis Araştırılması Açılmasını İstedi: Cinayetin Sorumlularının Ortaya Çıkarılması Barış Adına Önemli Bir Adım…

HDP, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaparken öldürülen dönemin Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi cinayetiyle ilgili Meclis araştırması açılmasını istedi. HDP’nin araştırma önergesinde, “Tahir Elçi’ye yönelik suikastın açıklığa kavuşturulması, geçmiş dönemlerde yaşanan faili, failleri bulunmayan cinayetlere de bir ışık tutması bakımından da önemlidir. Sorumluları ortaya çıkarılmamış birçok faili/failleri bulunmayan cinayetin yarattığı umutsuz tabloda, Tahir Elçi cinayetinin sorumlularının ortaya çıkarılması toplumsal kucaklaşma ve tesis edilecek onurlu bir barış adına da önemli bir adım olacaktır” denildi.

Tahir Elçi, 2015 yılında tarihi Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaparken vurularak öldürüldü. Vefatının üzerinden 7 yıl geçti. HDP Küme Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ile Saruhan Oluç’un imzasıyla Tahir Elçi cinayetiyle ilgili TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verildi.

Önergenin münasebetinde; “Maalesef acı bir tesadüfle, son kelamlarında silahlar sussun’derken, kendisi de faili, failleri bulunmayan bir cinayetin kurbanı olmuştur. Tahir Elçi’nin ölümüne değin gerçekleşmiş olaylar silsilesine kısaca bir göz atacak olur isek; Tahir Elçi 2015 yılı ekim ayı başlarında Ahmet Hakan’ın moderatörlüğünü yaptığı Tarafsız Bölge programındaki kelamları nedeniyle hakkında basın-yayın organları ve toplumsal medya kanalları başta olmak üzere açık bir linç kampanyası başlatılmıştır” denildi.

Cinayetin yaşandığı güne değinilen gerekçede, “Cinayet anına dair kamera kayıtlarında Tahir Elçi’ye isabet eden kurşunun kolluk görevlilerine ait ateşli silahlardan çıkmış olması kamuoyunun malumudur. Elçi’nin basın açıklaması yaptığı yerde bulunan polislerin güvenliği sağlamaya dönük bir atılımlarının olmadığı, tehlikeyi gördükleri halde buna dönük bir refleks göstermedikleri de açıkça gözlemlenmiştir. Adeta göstere göstere gelen bu cinayete ait hiçbir tedbir alınmadığı üzere olaydan sonra da kolluğun olay mahalline su sıkması, savcının anında tespit yapamaması üzere durumların faillerin bulunmasını olanaksız hale getirdiği açıktır” ifadelerine yer verildi.

Önergede, “Tahir Elçi’ye yönelik suikastın açıklığa kavuşturulması, geçmiş devirlerde yaşanan faili, failleri bulunmayan cinayetlere de bir ışık tutması bakımından da değerlidir. Sorumluları ortaya çıkarılmamış birçok faili/failleri bulunmayan cinayetin yarattığı umutsuz tabloda, Tahir Elçi cinayetinin sorumlularının ortaya çıkarılması toplumsal kucaklaşma ve tesis edilecek onurlu bir barış ismine da önemli bir adım olacaktır. Bu nedenle ve ülke olarak geçmişte yaşanılan acı deneyimlerden hareketle; Elçi cinayetinin sebep-sonuç bağının ortaya çıkarılması ve cinayete giden yolda tedbir almayan, sonrasında failleri bulmayan iradenin ortaya çıkarılması emeli ile meclis araştırması açılması elzemdir” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu