Haber

DW Türkçe’nin “Depremde çocuklar cemaate veriliyor” tezi saçmalık

Almanya merkezli haber sitesi Kahramanmaraş’ta yaşanan büyük depremin ardından yüzyılın felaketi olarak nitelendirdi. Deutsche Welle (DW) Türkçepersonel, Alican Uludağ’ın hedefin kendisi olduğunu iddia etmesi dehşete düşürdü.

Uludağ’ın” 48 depremzededen 9’u cemaate teslim edildi.CHP ve HDP’ye bağlı Newspaper Wall, T24, Birgün gazetesi gibi muhalif medya kuruluşlarından “haberleri birbiri ardına kopyalanarak internet üzerinden servis edildi. ABD merkezli arama motoru Google, bu asılsız iddiayı vurguladı.

ALMAN MERKEZLİ SİTENİN HABERLERİ KÖTÜ

Söz konusu tartışmanın ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçerek açıklama yaptı. Olayın aslını anlatan bakanlık, DW Türkçe’den Alican Uludağ imzalı haberin saçmalık olduğunu söyledi.

“EKİPLERİMİZ GÖRÜŞMELERİ GERÇEKLEŞTİRDİ”

Bakanlık tarafından teze yönelik yapılan açıklama şöyle:

“Bazı yayın organlarında ‘deprem çocuklarına bir cemaat tarafından Kuran kursu verildiği’ iddialarına ilişkin şu açıklamayı yapma gereği duyuldu.

Söz konusu haberin ardından Sakarya İl Müdürlüğü’ne bağlı gruplarımız hızla haberde bahsedilen Kur’an kursuna intikal ederek, kursta yönetici ve çocuklarımızla toplantılar gerçekleştirdi.

“9 ÇOCUĞUMUZUN OKULLARA GİTTİKLERİ TESPİT EDİLMİŞTİR”

Kur’an kursu resmi kayıtlarında bulunan öğrenci sayımızın 45 olduğu, kursta 36 çocuğumuz olduğu, kursta bulunan çocukların TC kimlik numaralarının ve resmi kayıtlarının mevcut olduğu ekiplerimizce tespit edilmiştir. kayıtların uyuştuğunu ve Kur’an kursunda olmayan 9 çocuğumuzun örgün eğitim kapsamında okullarında olduğunu.

ALMANCA HABER SİTESİ (DW İNGİLİZCE) SAVI BRAVE ÇIKTI

Haberde de ileri sürüldüğü gibi, depremzedelerin Kur’an kurslarına veya rastgele bir cemaate verildiği iddiaları hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu