Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa Gençlik Buluşması’nda konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şimdi ödediğimiz bedellerin, çektiğimiz acıların, verdiğimiz fedakarlıkların ve döktüğümüz terlerin karşılığını alma zamanı. Birini düzelteceğimiz bir dönemdeyiz. Hazreti Mevlana’nın o pusula metaforuna uygun olarak ülkemize ve değerlerimize ayak basıp bütün dünyayı ötekiyle kuşatmak.” söz konusu.

Erdoğan, Haliliye ilçesindeki İbrahim Tatlıses Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Gençlik Buluşmaları” programına katıldı.

Sanatçı İbrahim Tatlıses ile gençlerle buluşmaya gelen Erdoğan, programın açılışında çalan “Gülüm Benim” şarkısına eşlik etti.

Programın açılışında konuşan Erdoğan, Şanlıurfa’da farklı bir gün yaşandığını belirterek, Kültür Merkezi’nin kente hayırlı olmasını diledi.

Şanlıurfa’nın 20,6 yaş ortalamasıyla Türkiye’nin en genç ili olduğuna işaret eden Erdoğan, önümüzdeki seçimlerde sadece Şanlıurfa’da oy kullanacak 250 bin genç olduğunu söyledi.

Genç bir Cumhurbaşkanı olarak böyle bir şehirde gençlerle buluşmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Erdoğan, Ankara ve İstanbul’daki benzer programların dışında gittikleri her şehirde gençlerle buluşmaya ayrı bir önem verdiklerinin altını çizdi.

Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin dünyaya, ülkemize, bize ve kendi hayatlarına dair derin içgörülerini görmekten büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Erdoğan şunları söyledi:

“Şanlıurfa bugüne kadar yaptığımız tüm toplu açılış ve mitinglerde zirve yaptı. Aldığımız son resmi rakam 120 bin. Doğal yollardaki karşılamayı katmıyorum, sadece meydandan bahsediyorum. Birileri baksa da. Gençliğimizde ‘çantanın bir parçası’ olarak zihinlerinde, bizim tespitlerimiz o kadar da olmadığına işaret ediyor.Kusura bakmayın çantada pasta yok, çanta dolu.Bugün Dünya Dünya Günü Aklı pürüzlerle dolu olanların ‘engelli’ diyerek kafasını karıştırmayın.Sohbetlerimizde öyle çarpıcı analizler, öyle isabetli tespitler, öyle akılcı önerilerle karşılaşıyoruz ki, inanın bunca şeye rağmen ufkumuz genişliyor. yılların tecrübesi yine gösteriyor gençlik örgütünü partinin işlerini yaptırma aracı olarak değil siyasetinin merkezine yerleştiren ilk partiyiz ne sağdayız ne soldayız siyasetin merkezi.”

Cumhuriyetin yeni yüzyılını “Türkiye Yüzyılı” vizyonuyla karşılamaya hazırlanırken en çok gençlerin enerjisine, üretkenliğine ve emeğine güvendiklerini vurgulayan Erdoğan, “Şu anda Türkiye’de lider yok. Bu kardeşinizden başka Türk siyaseti, gençlik kollarından gelen kardeşiniz, “Ben oralardan büyümüş ve gelmiş bir siyasetçiyim. Diğerleri o kadar değil. Diğerlerinin çoğu gökten indi. Durumumuz o kadar da kötü değil.” dedi.

“Nereden geldiğimizi hatırla”

Siyasetin içinde büyüdüğünü, siyasetin içinden geldiğini, bu nedenle gençlere bakış açısının çok farklı olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Gençlik yıllarıyla birlikte siyasette yarım asrı geride bırakmış bir büyüğümüz olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki artık sizin zamanınızın konuğuyuz. Bu samimi niyetimden sadece kendi adıma değil, millet adına da bahsediyorum.” Benim ait olduğum nesil.Bizden önceki nesillerden bize miras kaldıysa inşallah en kısa zamanda sizlere devredeceğiz.Bizden önceki nesil ve bizim nesil Türkiye’nin belki de demokrasi ve kalkınma açısından en sıkıntılı ve en sancılı dönemini yaşadı. ‘Türkiye’nin Yüzyılı’ vizyonu ile bugün kendi kariyerimizin gidişatı ile sizin hayalleriniz arasında çok büyük fark var.Bölgesel ve küresel liderlik düzeyine ulaşmış bir ülkeye karadan ulaşmak elbette kolay değil. hem altyapı hem de özgürlük anlamında mahrumiyet.Bizim nereden geldiğimizi hatırlayın.Şanlıurfa’nın böyle güzel yolları var mıydı Nerde Ama şimdi havaalanından çıkıyorsunuz Karaköprü Merkezden tüm kavşakları düzenleyin Bambaşka Türkiye emeğiyle, her şeyiyle, alt yapısıyla, üst yapısıyla bambaşka bir Şanlıurfa.”

İbrahim Tatlıses’in “İstanbul’dan Şanlıurfa’ya yol değiştirmeden geliyorsunuz” demesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eskiden 24 saatti, şimdi 12-13 saat” dedi. o cevapladı.

“81 ilimizde 208 üniversitemiz var”

Bu kadim mücadelenin en zorlu kısmının geride kaldığını ifade eden Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şimdi ödediğimiz bedeli, çektiğimiz acıları, verdiğimiz fedakarlıkları, döktüğümüz terleri geri ödeme zamanı. Bunu da yanınızda götüreceğiz. Mevlana Hazreti’nin o pusula metaforuna göre ülkemizi ve değerlerimizi diğeriyle bütün dünyayı kuşatacağız.Bakacağız, dünya Türkiye’ye baksın dünyaya değil.Sizinle beraber başaracağız. gençliğimizin bilgisi, donanımı ve özgüveni Türk Asrının en büyük teminatıdır.Yiğitlik, demagoji, böbürlenme ve çarpıtma ile yönlendirilemeyen bu gençliğin azmi ve cüretinden aldığımız güçle nereye hazırlanıyoruz? 2023’e Bugüne kadar ülkemize kazandırdığımız iş ve hizmetleri anlatırken sadece hakikat penceresinin önüne çekilmeye çalışılan perdeleri aralıyoruz.Göreve geldik.Türkiye’de 76 üniversite vardı. Türkiye, ama şu anda 208 üniversitemiz var. 81 ilimiz.”

Bu sırada İbrahim Tatlıses’in “Oxford vardı da biz gitmedik mi?” Şakası kahkahalara neden oldu.

“Şanlıurfa’da zihniyet devrimi yaptık”

Türkiye Cumhuriyeti’nin her şeye layık olduğunu vurgulayan Tatlıses, bundan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında olduğunun altını çizdi.

Cezaevinde ziyaretine gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İbrahim Bey ben belediye başkanı oldum, ben sadece İstanbul’a hizmet ederim, niyetim o değil. Niyetim Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmettir” dedi. Tatlıses, “Başbakan oldu, cumhurbaşkanı oldu, sonra cumhurbaşkanı oldu. Ne oldu, sen cumhurbaşkanı yapmazdın? Bizim Cumhurbaşkanımız halk adamıdır, halk adamıdır.” başımın üzerinde taşı çünkü o bir halk adamıdır.” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çok sevdiğini ve saygı duyduğunu vurgulayan Tatlıses, Şanlıurfalılara “Bizi bu seçimde yalnız bırakmayın” dedi. O çağırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İbrahim Bey kelimenin özünü defalarca dile getirdi, sağ olsun.” o cevapladı.

Yarın için yapacaklarının hem akıllarında hem de kalplerinde olduğuna işaret eden Erdoğan, “Sayın Kemal Bey size akılda olanı, olmayanı anlatıyor. uyuyorsun başkasını mı topladın yoksa anlaşılmayan laftan mı anlıyorsun… Bu öyle bir durum ki Şanlıurfa’da bir zihniyet devrimi yapacağız dedik ve Şanlıurfa’da bir zihniyet devrimi yaptık ve anlattık. Vizyon orada değil vizyon Şanlıurfa’da.Ve sizler gençlersiniz vizyonun kalemleri yarının.Kendinize güvenmiyorsunuz inanın yarının programını projesini siz hazırlayacaksınız biz yapacağız bir araya getirin. Bunu kimse inkar edemez. Burası peygamberler şehridir.”

(sürecek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu