İş

Bakan Bayraktar açıkladı! Madenciler felakete karşı kurumsal yapıya kavuşturulacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM) öncülüğünde, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından 19 Mart 2018 tarihinde onaylanarak çalışma koşullarının iyileştirilmesini desteklemek amacıyla onaylanmıştır. Madencilik sektöründe proaktif bir yaklaşımla toplumsal farkındalığın artırılması ve tüm paydaşların konu hakkındaki bilgi düzeylerinin artırılması amaçlanmaktadır. Kalkınma yoluyla daha iyi çalışma koşulları yaratılmasını amaçlayan Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin İyileştirilmesi Projesi’nin (MİSGEP) kapanış toplantısı yapılıyor.

Söz konusu toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın yanı sıra İSGGM Genel Müdürü Fatih Bilal Alodalı, ÇSGB AB Mali Yardım Daire Başkanı Ömer Faruk Cantekin ile çok sayıda çalışan, patron katıldı. , iş güvenliği profesyonelleri, STK’lar, üniversitelerin ve mesleki ve teknik liselerin ilgili bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler, mesleki ve teknik liselerin madencilik teknolojileri alanında çalışan branş öğretmenleri, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü çalışanları ve ilgili diğer kişiler paydaşlar katıldı.

“Türkiye’nin kaynaklarını yüksek teknoloji ve evrensel standartlar çerçevesinde işleyerek Türkiye’nin geleceği için kullanmaya son derece kararlıyız.”
Bakan Bayraktar burada yaptığı açılış konuşmasında yer altı kaynaklarına önem verdiklerinin altını çizerek, şunları söyledi: “Kaynağa, teknolojiye ve Ar-Ge’ye dayalı bir Türk maden kolu bünyesinde tüm paydaşlarımızla koordineli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yer altı kaynaklarımızın enerji arz güvenliğimizde önemli bir role sahip olduğunun bilincindeyiz. Bu anlayışla yer altında ne kadar kaynağımız varsa ortaya çıkarıp milletimizin hizmetine sunmak ve ekonomimize kazandırmak için gece gündüz çalışıyoruz. “Türkiye’nin kaynaklarını yüksek teknoloji ve kozmik standartlar çerçevesinde işleyerek Türkiye’nin geleceği için kullanmaya son derece kararlıyız.”söz konusu.

“HEDEFİMİZ, TÜRKİYE’NİN YÜZYILINI MADENCİLİK YÜZYILI YAPMALIYIZ”

Bayraktar, Türkiye’nin petrol ve doğal gazın yanı sıra madenlerde de önemli ölçüde ithalata bağımlı olduğunu belirtti. “2022 verilerine göre kömür dahil ve altın hariç toplam maden ithalatımız yaklaşık 12 milyar dolara ulaştı. Önümüzdeki dönemde hedefimiz Türkiye’yi madenlerde net ihracatçı konumuna getirmektir. İnşallah Milli Madencilik Çabası ile bunu hep birlikte başaracağız. Petrol ve doğal gazda olduğu gibi madenlerimizi de önce insan, sonra çevre, sonra da katma değerli madencilik anlayışıyla ekonomimize kazandıracağız. Amacımız Türk Yüzyılını madencilik yüzyılı yapmaktır” dedi.dedi.

“BU HASSASİYETLE TÜM ÇALIŞANLARIMIZIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bakan Bayraktar, yüksek ve verimli üretim unsurları doğrultusunda başta maden işçileri olmak üzere tüm çalışanları sektörün ana paydaşları olarak gördüklerini vurguladı, “Kamu ya da özel fark etmeksizin uluslararası standartlara uygun bir iş ortamında olmalarını madencilik stratejimizin merkezinde görüyoruz. Geçimini helal emekle kazanan madencilerimizin haklarını korumak ve en güvenli kurallarla çalışmalarını sağlamak en temel görevlerimizden biridir. “Çalışanlarımızdan teknisyenlerimize, mühendislerimizden idari çalışanlarımıza kadar tüm çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliği için bu hassasiyetle gerekli adımları atmaya devam edeceğiz.”sözlerini kullandı.

“ÇALIŞANLARIMIZA VERDİĞİMİZ DEĞER ÜLKEMİZE GERİ DÖNECEK, YERLİ İSTİHDAM YERLİ ÜRETİMİ ARTIRACAK.”

Bayraktar, MİSGEP’in özellikle madencilik sektöründe çalışma koşullarının iyileştirilmesini desteklemeyi, toplumsal farkındalığı artırmayı ve tüm paydaşların konu hakkındaki bilgi düzeylerini geliştirerek daha uygun çalışma koşulları oluşturmayı amaçladığını belirtti. “Elektrik ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak, ülkemize emeğiyle, alın teriyle hizmet eden madencilik departmanımızdaki 180 bin çalışanımızın tamamına evrensel kurallarla güvenli bir çalışma ortamı oluşturma hedefimizden asla vazgeçmedik ve asla vazgeçmeyeceğiz. Sadece işte değil; İş öncesi eğitimlerden hijyen kurallarına, teknik donanımlardan teorik bilgi aktarımına kadar birçok alanda çalışanlarımızın kapasitesini geliştirmeye devam ediyoruz. Çalışanlarımıza ve insanımıza verdiğimiz değerin ülkemize kat kat döneceğine, yerli istihdamın yerli üretimi katlanarak artıracağına inanıyoruz.”söz konusu.

“MADENCİLERİMİZİN BU DENEYİMİNİ AFET KOORDİNASYONU KAPSAMINDA KURUMSAL BİR YAPIYA DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

Bakan Bayraktar, 6 Şubat depremi vesilesiyle madencilik sektörünün özel bir teşekkürü hak ettiğini belirterek, şunları söyledi: “Bu vesileyle, deprem felaketinin ardından canlarını feda ederek kahramanca halkımızın yardımına koşan madencilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bir cana daha hayat kazandırmak için gece gündüz enkaz üzerinde çalışan madencilerimizin başarısını ülkemiz ve tüm dünya takip etti. Bakanlık olarak madencilerimizin bu tecrübesini afete uyum kapsamında kurumsal bir yapıya dönüştürmek için çalışmalara başladık. “Allah bir daha böyle acı ve felaketleri yaşatmasın.”değerlendirmesini yaptı.

Bakan Bayraktar ve Bakan Işıkhan’ın konuşmalarının ardından tören, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı dolayısıyla İSG Merceğinden Geleceğe Güvenle Bak Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreniyle devam etti. Söz konusu törende, iş sağlığı ve güvenliği temalı fotoğraflarıyla ödül almaya hak kazanan katılımcılara plaketleri takdim edildi.
Tören, Bakan Bayraktar ve Bakan Işıkhan’ın katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirmesiyle kahve ikramıyla bölündü.

haber-daday.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu