Ekonomi

Akbank 300 Milyon Dolarlık Sürdürülebilirlik ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tahvili İhraç Etti

Akbank, 300 milyon dolarlık sürdürülebilir ve cinsiyet eşitliğine dayalı sermaye benzeri tahvil ihraç etti.

Bankadan yapılan açıklamaya göre Akbank, Basel-III uyumlu sermaye benzeri (Tier-II) 300 milyon dolarlık tahvil ihraç etti.

Asya Altyapı ve Yatırım Bankası (AIIB) ve Uluslararası Finans Kurumu’na (IFC) 5. yılda geri arama opsiyonlu 10 yıl vadeli tahvilin tutarı 75 milyon dolar, toplam 150 milyon dolar oldu.

Bu işlemle Akbank, 2021 yılında gerçekleştirdiği ilk ihracın ardından ikinci sürdürülebilir sermaye benzeri “eurobond” ihracını tamamlamıştır.

Ayrıca Akbank, ABD Development Finance Corporation’a (DFC) Basel-III uyumlu sermaye gibi bir toplumsal cinsiyet eşitliği tahvili ihracını 150 milyon $ bedelle tamamlamıştır. Kaynak, ihtiyaç kredisi olarak Türkiye’nin az gelişmiş illerinde ikamet eden kadın müşterilere ve KOBİ’lere kullandırılacaktır. İhraç, dünyadaki ilk kadın-erkek eşitliği özsermaye tahvili olma özelliğini taşıyor.

“Destek, Akbank’ın güçlü küresel itibarının bir göstergesidir”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu, çalkantılı küresel piyasa koşullarında güçlü sermaye yapılarının ve önde gelen uluslararası finans kuruluşlarının sağladığı desteğin, Akbank’ın güçlü küresel itibarının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Çelebioğlu, “Asya’dan Amerika’ya farklı coğrafyalarda yer alan finans kuruluşlarının ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen ihraç, dünyada ihrac edilen ilk toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı sermaye benzeri tahvil olma özelliğini taşırken, son dönemde geliştirdiğimiz Sürdürülebilir Finansman Çerçevemiz doğrultusunda yeşil KOBİ ve ticari segment müşterilerimizi de destekliyor.” ifadesini kullandı.

Bankanın 2021’deki sürdürülebilir sermaye benzeri tahvilinin Türkiye’deki son hisse senedi benzeri borçlanma aracı ihracı olduğunu hatırlatan Çelebioğlu, şunları kaydetti:

“Bugün Akbank sermaye benzeri ihraçlarına yeniden başladı. Bu süre zarfında bankamız iki sermaye benzeri tahvili başarıyla geri çağırdı. Bugün bir sermaye aracı ihraç edebiliyor olmak, Akbank’ın güçlü kredi hikayesinin bir göstergesidir. Uzun vadeli paydaşlarımıza destekleri için teşekkür eder, iş birliğimizi takdir ederiz. Gelişmeleri dört gözle bekliyoruz.”

Verilen bilgilere göre, 2030 yılına kadar dış borçlanmasının yüzde 100’ünü sürdürülebilir bir şekilde sağlama taahhüdünü açıklayan “ilk” Türk bankası olan Akbank, söz konusu oranı 2021’de yüzde 10’dan 2022’de yüzde 45’e çıkardı ve bu seviyeyi korumayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu