Teknoloji

AI ile ilgili yeni endişe: Sanatçıların seslerini de ‘çalabilir’

ChatGPTSon zamanlarda kendinden çok bahsetmesine rağmen yapay zeka aşaması daha yeni başlıyor ve yavaş yavaş daha fazla bölümde insanların yerini alacak gibi görünüyor . Reklamcılık ve hatta gazetecilik gibi branşlardan sonra seslendirme sanatçısı bu listeye son katılan isim olabilir.

Geçen hafta Gizmodo üzerinden gelen bir habere göre Çeşitli ses sanatçılarından ses haklarını içeren yeni sözleşmeler imzalamaları istendi. Amaç, gerçek sanatçının yerine kullanılabilecek seslerinin sentetik bir versiyonunu yaratmaktı. Haberde de belirtildiği gibi bazı durumlarda sanatçılar böyle bir sorunun varlığından haberdar bile olmamış, bazı durumlarda ise bu yazıyı kabul etmek zorunda kalmışlardır.

Sesinizin dijital bir versiyonunu oluşturabilmek ve bu dijital sesi çalıştırarak para kazanmak ilk başta ilginç görünse de, buradaki sorun ilk göründüğünden çok daha derin bir endişe kaynağı olabilir. Sanatçıların sentetik seslerini kullandıkları için ek tazminat alamamaları gibi bir korku var.

Sanatçıların seslerinin ne zaman ve nerede izinsiz kullanılacağını kontrol edemediği bu akımın bazı ek tehlikeleri de var. Belki daha uğursuzca, Herkese açık bir ses kaynağı kullanarak hızlı bir şekilde sentetik bir ses oluşturmak herkes için mümkün olabilir.senin konun Steve Blum, Stephanie ShehVe Siyah EdwardsŞube profesyonelleri tarafından halledilmiş olması durumun ciddiyetini daha net ortaya koymaktadır.

Daha geçen ay, seslendirme sanatçısı Hitler’in Mein Kampf’ından alıntılar okumaya davet edildi. Emma Watson AI tarafından üretilen bir ses kullanıldı ve daha sonra 4chan’a yüklendi. Görevi gerçekleştirmek için ElevenLabs’ten bir beta programının kullanıldığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu