Ekonomi

ABD iki Çinli şirketi daha yasak listesine aldı

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Çinli pil üreticisi Camel Cluster ve Chenguang Biotechnology Cluster şirketlerinin Uygur Türkleri de dahil olmak üzere azınlıkları çalışmaya zorladıkları gerekçesiyle ülkeye girişini yasakladı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bugünden itibaren Sincan merkezli Chenguang Biotechnology şirketi ile Hubei merkezli Camel şirketinin ülkeye girişi engellenecek şirketler listesine alındığı belirtildi.

İç Güvenlik Bakanı Alejandro Majorkas, yasağın “Biden-Harris yönetiminin örgütleri uyguladıkları korkunç insan hakları ihlalleri ve zorla çalıştırmadan sorumlu tutma taahhüdünü gösterdiğini” söyledi. ABD ticareti.” ” terimlerini kullandı.

Böylece toplam 24 şirketin Sincan’da zorunlu çalıştırma kullandığı gerekçesiyle ABD’ye girişi yasaklandı.

Son yıllarda Çin, ABD başta olmak üzere Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri ve diğer azınlık üyelerini hedef alan sistematik hak ihlalleri iddiaları nedeniyle uluslararası kamuoyunda eleştiri hedefi haline gelmiştir.

Aralık 2021’de ABD Kongresi, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri ve diğer etnik ve dini azınlıkların zorla çalıştırılarak üretilen malların ABD’ye ithalini yasaklayan maddeyi kabul etti.

Pekin yönetimi sözcüleri, zorunlu çalıştırma argümanlarını “Çin karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar” olarak nitelendirdiler; Ülkedeki insan hakları durumunun gerçeklere karşı karalanmaya çalışıldığını savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu