Ekonomi

ABD Hazinesi pandemi yardımından havayolu hisse senedi varantları satacak

ABD Hazine Bakanlığı bugün, çeşitli ABD havayolu şirketlerinin hisselerini satın almak üzere elinde bulundurduğu varantları satma niyetini açıkladı. Bu varantlar, 2020 ve 2021 yıllarında COVID-19 salgını sırasında sektöre sağlanan 54 milyar dolarlık federal yardımın bir koşulu olarak elde edildi.

Kongre, havayolu şirketlerinin salgın nedeniyle hava yolculuğunda yaşanan ciddi gerilemeyle başa çıkmalarına yardımcı olmak amacıyla, hem doğrudan yardım hem de düşük maliyetli kredileri içeren mali desteği onayladı. Hazine Bakanlığı’nın 3 Haziran haftasında başlayacak ihaleleri, havayolu şirketlerinin genel yardımdan geri ödemeleri gereken 14 milyar dolar karşılığında alınan varantların satışını içerecek.

Devlet yardımından 12.6 milyar dolar yararlanan American Airlines (NASDAQ:AAL) da ihaleye katılan havayolu şirketleri arasında yer alıyor. Delta Air Lines (NYSE:DAL) 11.9 milyar dolar, United Airlines 10.9 milyar dolar ve Southwest Airlines (NYSE:LUV) 7.2 milyar dolar aldı. Bu fonlar öncelikle 18 aylık bir süre için havayolu maaş bordrosu maliyetlerini karşıladı.

Yardım koşullarının bir parçası olarak, havayolu şirketlerinin işten çıkarma veya işten çıkarma yapmaları yasaklandı, yönetici tazminat sınırlamalarıyla karşı karşıya kaldı ve Eylül 2022’ye kadar hisse geri alımları ve temettü ödemeleri kısıtlandı. Mayıs 2022’de, taslak bir kongre raporuna göre, Hazine tarafından tutulan varantların değeri yaklaşık 357 milyon dolardı. Ancak, bu varantların mevcut değeri açıklanmadı ve Hazine bugünkü değerlerine ilişkin sorulara hemen yanıt vermedi.

Havacılık sektörü COVID krizi sırasında benzeri görülmemiş bir düşüş yaşadı ve ABD hava yolcu sayıları 2020’de %60 oranında düşerek 1984’ten bu yana en düşük seviyelere ulaştı. Havayollarının maliyetleri düşürmesi ve ayakta kalmak için mücadele etmesi nedeniyle sektör 550 milyondan fazla yolcu kaybına uğradı.

ABD havayollarına dayatılan koşulların aksine, diğer ülkeler havacılık COVID-19 yardımları için daha yüksek bir geri ödeme yüzdesi talep etti. Ayrıca, ABD’deki diğer sektörler hükümetten aynı düzeyde mali destek alamadı. Havayolu şirketlerinin karbon emisyonlarını azaltma zorunluluğu gibi bazı yasa teklifleri yardımın nihai şartlarına dahil edilmedi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Pandemiden bu yana, hava yolculuğu toparlanarak COVID öncesi seviyelere geri döndü ve bu yıl potansiyel olarak yeni rekorlar kırma yolunda ilerliyor. Delta Air Lines yaklaşan garanti satışları hakkında yorum yapmayı reddetti ve diğer büyük havayolları henüz konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-uzumlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu