Haber

37 ilde tiktok operasyonu: 120 gözaltı

İstanbul Siber Kabahatler Çaba Daire Başkanlığı ekipleri, sosyal medya platformu TikTok üzerinden sanal para ticareti yaparak kara para aklayan ağa operasyon düzenledi.

Yayınevlerine para gönderen hesapları inceleyen gruplar, para gönderen kişiler ile yayıncıların hemfikir olduğunu belirledi.

Para göndermek için kullanılan kredi kartlarının çalıntı ya da kopyalandığını belirleyen ekipler, yayıncı ve para gönderenlerin 4 binden fazla banka hesap hareketini inceledi.

Yapılan araştırmalarda bu hesaplara 1,2 milyar liralık bir akış olduğu belirlendi.
Gruplar, zanlıların TikTok üzerinden “Jeton” adlı sanal para birimini alabildiğini ve daha sonra bu tek seferlik jetonu iade edebildiklerini ancak ellerine geçen jetonu sadece uzlaştıkları fenomene gönderdiklerini ve fenomen parayı önceden belirlenen hesaplara aktardı.

TikTok fenomenden jetonu iade etmesi için parayı istediğinde influencerlar bu parayı harcadıklarını ve iade edemeyeceklerini belirtince Tiktok bu iadeleri kendi hesabından yaptı.

Polis, para akışının anlaşmalı taraflar arasında olduğunu ve Tiktok’un bu şekilde 1.2 milyar liranın boşa gittiğini tespit edince, söz konusu zanlılara operasyon düzenledi.

İstanbul merkezli 37 ilde 215 zanlıya yönelik eş zamanlı yürütülen operasyonda aralarında fenomenlerin de bulunduğu 120 zanlı gözaltına alındı.

32 daire, 9 arsa, 6 işyeri ve 1 villa, 38 araba, 14 şirkette iştirak payı, 1700 banka hesabı ve kripto varlık hesabı, 82 bin lira, 17 bin 300 dolar ve 6 bin 650 avro, 2 ruhsatsız silah şüpheliler , 1 kurusıkı tabanca ve 93 adet fişek, bir ölçü uyuşturucu ve uyarıcı madde ile çok sayıda dijital malzeme ele geçirildi.

haber-koprubasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu